Connect with us

GÜNDEM

AB’den 2 bin doz aşı geldi

Published

on

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli yaptığı açıklamada Avrupa Birliği tarafından gönderilen 2 bin doz AstraZeneca aşısı  Sağlıl Bakanlığı yetkilileri tarafından Metehan sınır kapısından alınarak  İlaç Eczacılık Dairesi’ne teslim edildiğini söyledi.

Continue Reading

GÜNDEM

3 Gün yağmur var!

Published

on

Meteoroloji Dairesinin 8 Mart’a kadar olan tahminlerine göre, havanın yarın parçalı çok bulutlu yer yer sağanak veya gökgürültülü sağanak, perşembe ise öğleye kadar yer yer sağanak; periyodun geriye kalan günlerinde ise az bulutlu olması bekleniyor.

Rüzgar, Kuzey’den zaman zaman kuvvetli, genelde ise orta kuvvette esecek.

En yüksek hava sıcaklığı, genellikle iç kesimlerde ve sahillerde 18- 21 derece, çarşamba

ise 14 – 17 derece dolaylarında seyredecek.

Continue Reading

GÜNDEM

Aracın içinde ölü bulundu

Published

on

Lefkoşa Küçük Kaymaklı’da bu sabahın erken saatlerinde 30 yaşındaki Ertan Kaya park halindeki aracında ölü olarak bulundu.

Polisin ölümle ilgili soruşturması devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

Rum Sağlık Bakanı: “Sona yaklaştık ancak acele etmemeliyiz”

Published

on

Rum Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou, sağlık protokollerinin uygulanması, çok sayıda test yapılması ve aşılamayla Güney Kıbrıs’ta tedbirlerin gevşetilmesi planının uygulanmaya devam edebileceğini söyledi.

Kısıtlama tedbirlerinin aşamalı olarak gevşetilmesi konusunda yaptığı yazılı açıklamada Rum Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou, “sona yaklaştık ancak acele etmemeliyiz” dedi.

İoannou, sağlık protokollerinin uygulanması, çok sayıda test yapılması ve aşılama ile Güney Kıbrıs’ın, tedbirleri gevşetme planını uygulamaya devam edebileceğini ve sağlık krizini sonuç verici bir şekilde göğüsleyebileceğini belirtti.

Bakan, kısıtlamaların daha da yumuşatılmasında ilerleyebilmek amacıyla şu anki epidemiyolojik görünümünün korunması gerektiğine vurgu yaptı. Güney Kıbrıs’ın bunu yapma olanağına sahip olduğuna işaret Bakan, çünkü mevcut tehlikeleri aşmak adına her aşamada değerlendirme göstergeleri konusunda uzmanların önerilerini dikkate alarak muhafazakar bir siyaset izlendiğini vurguladı.

Bakan sözlerine devamla şunları söyledi:

“Çok defa söylediğimiz gibi, epidemiyolojik görünüm kırılgandır ve uzun zamanlı planlar ve kararlar alınamaz çünkü salgının gidişatına bağlıdır.

En azından nüfusun savunmasız grupları aşılanana kadar, sağlık krizinin yönetimi planı, virüsün yayılmasını sınırlamak için toplu testler, vakaların dikkatli iz sürümü, sağlık protokollerinin denetimi ve kısıtlama önlemleri öngörüyor.

Tüm yukarıda belirttiklerim normale dönüş için kilittir. Ancak sonuç alabilmek için üçünün de dikkatle uygulanması ve herkesin işbirliği içinde olması gerekiyor.

Bir kez daha iyi epidemiyolojik görünümü vatandaşlarımızın çoğunluğunun işbirliğine borçluyuz. Aynı anda, bu iyi görünümün, çok sayıdaki fedakârlık ve kısıtlamalarla elde eden vatandaşların duygularına gösterilen saygısızlıkla karartılmasından dolayı duyduğum endişeyi dile getirmek istiyorum.

Kısıtlamalardan en erken zamandan çıkmak bizim de arzumuzdur ancak hiç bir koşulda acele kararlar alarak güvenlik koşullarına geri dönüş yolunu tıkamak istemiyoruz.

Bilimsel Danışma Heyeti, Teknik Komite ve Sağlık Bakanlığı olarak, profesyonel, sosyal, bilimsel ve diğer kurumlardan, siyasi partilerden ve vatandaşlardan gelen daha fazla gevşeme başvurularını dikkate alıyoruz.

Önerilere, düşüncelere ve eleştirilere saygılıyız. Tüm başvurulara yanıt vermeyi istiyoruz ancak böylesi bir gelişme başka şeylere neden olabilir. Uygulanabilecek önerilerin kamu salığını tehlikeye düşürmemesi dikkate alınıyor. Ortaya çıkan sorunları çözmek için mümkün olan her şeyi yapıyoruz.

Hedefimiz, kısıtlamaların geriye dönüş olmadan, bizi yeni yasaklar ve kısıtlamalar önünde bırakmayacak, sosyal ve ekonomik etkiler yaratmayacak şekilde gevşetilmesi yönündedir.

Daha çok tehlike içinde olan vatandaşlarımız aşılanana kadar değerli zaman kazanmak amacıyla tüm vatandaşlardan işbirliği yapmalarını istiyoruz. Aşılama programı normal olarak devam ediyor ve önümüzdeki dönemde daha çok sayıda aşı teslimatıyla aşılama çalışmaları yoğunlaştırılacaktır.”

Continue Reading

Trending