Connect with us

DÜNYA

ABD, ‘Putin blöf yapmıyor’ dedi, Rus devlet medyası nükleer saldırı görüntüleri yayınladı

Published

on

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, son yaptığı açıklamada, nükleer silah tehdidini masaya koyması tüm dünyada endişeye neden olurken, ABD’den “Putin blöf yapmıyor.” açıklaması geldi. Öte yandan, Rus medyası da nükleer propaganda yayınlarına başladı. Putin’i Ukrayna’da ‘kalıcı önlemler’ almaya çağırdı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 24 Şubat’tan bu yana devam ederken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz hafta 4 bölgenin ilhakını duyurmuş, nükleer silah tehdidinin de her zaman bir opsiyon olarak masada durduğunu vurgulamıştı.

Putin’in açıklamaları tüm dünyada endişeye neden olurken ABD Savunma Bakanı Loyd Austin, konuyla ilgili ilk kez konuştu. Austin, Putin’in Ukrayna’da nükleer silah kullanmakla ilgili tehditlerinde ‘blöf yapmadığını’ söyledi.

Ausitin, Putin’i “nükleer kılıç sallamakla” suçlarken, ABD merkezli CNN haber kanalarına yapığı açıklamada, ‘Putin’i kontrol edebilecek hiçbir şey yok. Ukrayna’yı işgal etmek için sorumsuz bir karar verdi. Şimdi başka bir karar da verebilir.” dedi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin

FARKLI SENARYOLAR MASADA

ABD, Putin’in ‘nükleer tehdidi’ ve 4 bölgenin ilhakının ardından ülkeye uyguladığı yaptırımları sıkılaştırma kararı almıştı. Beyaz Saray’ın Rusya’yı dünya ekonomisinden koparmak da dahil olmak üzere farklı senaryoları değerlendirdiği bildirildi.

ABD merkezli New York Times gazetesi de Putin’in açıklamalarını gündeme taşırken, olası bir nükleer savaş riskiyle ilgili ABD’li yetkililerle konuştu. İsmi açıklanmayan üst düzey ABD’li yetkililer, New York Times’a yaptığı açıklamada, “Putin muhtemelen nükleer silahları hemen kullanmayacak. Bunun yerine, Rusya’nın Avrupa çapında bir siber sabotaj kampanyası başlatabilir. Ukrayna’daki üst düzey yetkilileri hedef alabilir veya altyapıya saldırabilir.” dedi.

İsmi açıklanmayan yetkililer, “Putin’in nükleer tehdidi, Batı’yı korkutup Ukrayna’ya desteğini yeniden düşünmesini veya Kiev’i zayıf bir pozisyondan müzakereye zorlamayı amaçlıyor olabilir.” ifadelerinde bulundu.

Russian media shows footage of mushroom clouds 'in anticipation of nuclear conflict' [VIDEO] | Daily Mail Online

KADİROV’DAN PUTİN’E ÇAĞRI

Öte yandan, Putin’e bağlılığıyla bilinen Çeçen lider Ramazan Kadirov da nükleer silah kullanımını desteklediğini açıkladı. Kadirov, Putin’i, Ukrayna’da “düşük verimli” nükleer silah kullanmaya çağırdı.

Ukraynalı askeri bir kaynak ise İngiliz The Times gazetesine olası bir nükleer saldırı riskiyle ilgili yaptığı açıklamada, ‘The Times’a, Batı’nın nükleer bir silahla misilleme yapacağına inanmadıklarını, ancak bir Rus saldırısını önlemeye odaklanacaklarını’ söyledi.

‘BU ONUN İÇİN İNTİHAR OLUR’

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı olan HR McMaster de Putin’in tehdit dolu açıklamalarıyla ilgili, “Putin’den geriye kalan tek şey” dedi. Trump’ın özel danışmanı, “Putin’e verilmesi gereken mesaj, eğer bir nükleer silah kullanırsanız bu bir intihar olur” olmalı. Onu ciddiye almalıyız. Ukraynalılara destek açısından bizi yıldırmasına izin vermemeliyiz.” dedi.

Russian media shows footage of mushroom clouds 'in anticipation of nuclear conflict' [VIDEO]

Putin’in sözleri tüm dünyada endişeye neden olurken, Rus medyası da nükleer propagandalara başladı. Rusya’da yayın yapan NTV yayın kuruluşu, nükleer silah kullanıldıktan sonra olanları görüntüleriyle ekrana taşırken, Putin’e Ukrayna’da kazanmak için ‘sert önlemler alması’ çağrısı yaptı. Rus kanal, nükleer silahların ateşlendiği video ile adeta Batı’ya gözdağı verdi.

NTV kanalının Kremlin’e bağlı enerji devi Gazprom’un medya kanadından olduğu belirtilirken, nükleer silahların yol açabileceği dramatik sonuçlar da görüntüleriyle paylaşıldı.

Advertisement

DÜNYA

Avrupa’da gaz fiyatları grev endişesiyle yükselişte

Published

on

Avrupa’da vadeli gaz fiyatları, dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçısı Avustralya’daki LNG tesisinde çalışanların grevine dair endişelerle yükselişte.

Avrupa’da gaz fiyatlarında grev endişesiyle başlayan yükseliş devam ediyor.

Avrupa’nın gösterge kontratı olan Hollanda’nın gelecek ay için gaz fiyatı megavat saat başına yüzde 18 artışla 42,90 euro oldu.

Avustralya’daki LNG tesislerinde çalışanların daha iyi çalışma ve ücret koşulları için grev olasılığının, arz kesintisi yaşanabileceğine ilişkin endişelerin artırması fiyatlardaki yükselişte etkili oldu.

Grevden etkilenen LNG tesislerini işleten iki şirketten biri olan Woodside Energy Group çalışanları, Çarşamba gününe kadar bir anlaşmaya varılamazsa 2 Eylül’de greve gideceklerini açıkladı.

Avustralya’da olası arz kesintilerinin küresel LNG ihracatının yüzde 10’unu etkileyebileceği belirtiliyor.

Continue Reading

DÜNYA

Rusya ve Çin, ABD’nin Alaska eyaleti açıklarında ortak askeri tatbikat yaptı

Published

on

Ortak tatbikatın bir “tehdit” arz etmediğini belirten ABD, 4 destroyer ve 1 “P-8 Poseidon” tipi deniz devriye uçağıyla tatbikatı yakından izledi.

ABD Kuzey Kuvvetleri Komutanlığı (NORTHCOM), ABD’nin Alaska eyaletine yakın uluslararası sularda, geçen hafta Rusya ve Çin’in ortak askeri devriye düzenlediğini açıkladı.

The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre, NORTHCOM açıklamasında, Çin ve Rusya’ya ait devriyenin uluslararası sularda kaldığını, ABD tarafından bir tehdit olarak değerlendirilmediğini belirtti.

NORTHCOM, bölgenin savunmasını güvence altına almak için, ABD komutasındaki hava ve deniz unsurlarının ortak operasyonlar düzenlediğini kaydetti.

WSJ ABD’li bir yetkiliye dayandırarak, Alaska yakınlarındaki uluslararası sularda yapılan devriyede, Çin ve Rusya’ya ait 11 gemiden oluşan filonun ABD’nin 4 destroyer ve 1 “P-8 Poseidon” tipi deniz devriye uçağı ile yakından izlendiğini aktardı. Söz konusu veriler NORTHCOM tarafından teyit edilmedi.

Çin’in Washington Büyükelçiliği konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Çin ve Rus orduları arasındaki yıllık işbirliği planı doğrultasında iki ülkenin donanması yakın zamanda kuzey ve batı Pasifik Okyanusu’nda ortak devriye düzenledi. Söz konusu eylem herhangi bir üçüncü tarafı hedef almadı.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Çin ile yürütülen ortak devriyeyi doğrulamış, bu kapsamda iki ülke filosunun, iletişim, güverte sahalarına helikopter iniş ve kalkış talimleri ve anti-denizaltı tatbikatı düzenlediğini duyurmuştu.

ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri (INDO-PACOM) Komutanı Oramiral John C. Aquilino, geçen ay düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu’nda “(Çin ve Rusya ortak) tatbikatları ve operasyonları arttı. İşbirliklerinin daha da güçleneceğini öngörüyorum ve bu endişe verici.” açıklamasını yapmıştı.

Continue Reading

DÜNYA

ABD’de aynı camiye iki kez saldıran kişiye 16 yıl hapis

Published

on

ABD’de Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Missourili bir adam bugün Cape Girardeau İslam Merkezi’ni kundaklama suçundan mahkum edildi. 44 yaşındaki Nicholas John Proffitt, 191 ay hapis cezasına çarptırıldı.” bilgisi verildi.

Açıklamada, hapis cezasının ardından 3 yıl gözetim altında kalmak şartıyla serbest bırakılacağı belirtilen Proffitt’in, camiye verdiği zarardan dolayı 551 bin dolar da tazminat ödemesine karar verildiği duyuruldu.

İslami kurumlara üçüncü kez saldırdı

Adalet Bakanlığının Sivil Haklar Birimi Başsavcı Yardımcısı Kristen Clarke, “Ülkemizde camilere yönelik saldırılar, inanç sahiplerine yönelik, korkudan ve şiddetten arınmış bir şekilde kişinin dinini yaşama temel hakkını baltalayan saldırılardır. Adalet Bakanlığı, mezhepten bağımsız olarak tüm ibadethaneleri koruyan federal yasaları güçlü bir şekilde uygulamaya devam edecektir.” ifadesini kullandı.

Mahkeme belgelerine ve duruşmalarda verilen ifadelere göre, Proffitt, 24 Nisan 2020 tarihinde ramazan ayının başında Cape Girardeau İslam Merkezi’ni, “binanın dini yapısı nedeniyle kasten” ateşe verdi ve yangın binada önemli hasara neden oldu.

İslami kurumlara üçüncü kez saldırdığı belirtilen Proffitt, 12 Aralık 2022’de “dini mülke zarar vermek ve federal bir suçu işlemek için ateş kullanmak” konusunda sorumluluğunu kabul etti.

Nefret suçu işlemekten ayrıca yargılanan Nicholas Proffitt, 2009’da aynı ibadet merkezine saldırıda bulunması nedeniyle 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Continue Reading
Advertisement

Facebook