Connect with us

GÜNDEM

ABD, Güney Kıbrıs’ı “State Partnership Programı”na aldı

Published

on

ABD Dışişleri Bakanlığı, silah ambargosunu kaldırma kararının ardından Güney Kıbrıs’ı “State Partnership” programına dahil ettiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, silah ambargosunu kaldırma kararının ardından Güney Kıbrıs’ı “State Partnership” programına dahil ettiğini açıkladı,

Kıbrıs Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis gelişmeyi ve bundan duyduğu memnuniyeti sosyal medya hesabında paylaştı.

Alihtia haberi birinci sayfasından  “Kıbrıs Cumhuriyeti Resmen ‘State Partnership’te… Millî Muhafız Ordusu’nun Caydırıcılık Kabiliyetinin Önemli Ölçüde Güçlenmesi Bekleniyor” başlıklı haberinde verdi.

Gazete, Kıbrıs Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis’in, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Güney Kıbrıs’ın “State Partnership” programına dahil ettiği ve ABD Savunma Bakanlığı’nın RMMO’nun ABD Ulusal Muhafızları ile işbirliğinin başladığı ilanını, 1 Ekim Cumartesi gecesi özel twitter hesabından yaptığı kutlama paylaşımıyla duyurduğunu yazdı.

Gazete, gelişmeden memnuniyet duyan Rum yönetiminin, ABD ile askerî işbirliği ve Rum Millî Muhafız Ordusu’nun (RMMO) “caydırıcılık kabiliyetinin” daha da güçlenmesi beklentisinde olduğunu yazdı.

Gazete, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın silah ambargosunu kaldırma kararının geri alınmasını istediği açıklamasından 2 gün sonra cereyan eden bu gelişmenin, Erdoğan’ın taleplerinin “boşa çıkması” anlamına geldiği yorumunda bulundu.

Habere göre, ABD Dışişleri Bakan Antony Blinken, 1 Ekim nedeniyle yaptığı açıklamada, “Kıbrıs halkının, Doğu Akdeniz bölgesindeki refah için oynadığı role” işaret ederek, ABD’nin, “Kıbrıs’ın iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliği olan federasyon olarak yeniden birleşmesine” destek verdiğini belirtti. Açıklamada, ABD’nin, ekonomik, kültürel, eğitim ve güvenlik bağları aracılığıyla ABD ile Güney Kıbrıs arasındaki “artan ilişkilerin önümüzdeki yıl derinleşmeye devam etmesini arzuladığı” da kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ABD Savunma Bakanlığı Uluslararası Güvenlik işlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Celeste A. Wallander’in Güney Kıbrıs’ın ABD’deki büyükelçisi Marios Lisiotis’le görüşmesinde,  ABD Ulusal Muhafızları Ofisi’nin devlet ortaklıkları programına katılım çerçevesinde Güney Kıbrıs’ın New Jersey Ulusal Muhafızları ile işbirliğinin resmen ilan edildiği kaydedildi.

Politis haberi “Millî Muhafız Ordusu’nun Pentagon İle İşbirliği… Pentagonun Tayyip Erdoğan’a Cevabı” başlığı altında geniş ölçekte aktardı.

Gazete ABD Savunma Bakanlığı’nın, Güney Kıbrıs’ın “State Partnership programına” katılmasından sonra RMMO ile askerî işbirliğinin başladığı ilanının, Güney Kıbrıs’a uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasından ve F-16 savaş uçaklarının Türkiye’ye, Yunanistan’a karşı kullanılmayacağı gibi ağır şartlar dayatılmasının ardından gerçekleştiğine dikkat çekti.

Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis’le birlikte RMMO Komutanı Korgeneral Dimokritos Zervakis’in de iki taraf arasında, RMMO’nun “caydırıcılık kabiliyetinin güçlenmesine katkıda bulunacak askerî işbirliğinin önemli ölçüde genişlemesinden” söz ettiği belirtildi. Gazete Pentagon’un bu açıklamasının Ankara’dan yeni tepkiler gelmesinin beklendiğini yazdı.

Haravgi haberi “ABD Kıbrıs İle Askerî İş birliğini Derinleştiriyor” başlığı altında özetledi. ABD’nin Güney Kıbrıs’la askerî işbirliğinin “Kıbrıs’ı ABD’nin Doğudaki ‘düşmanlarına yönelik sıçrama tahtası halinde getiren’  Rubio-Menendez yasası ile başladığını” yazan gazeteye göre, aynı yasa çerçevesine Güney Kıbrıs’ın aşamalı olarak Rus askerî teçhizatından koparılması için yönlendirmeler de yer aldı. Haberde, Larnaka’daki CYCLOPS eğitim merkezinin de iki taraf arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesinin bir parçası olduğu hatırlatıldı.

GÜNDEM

Erdoğan-Miçotakis görüşmesi Rum basınında

Published

on

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis arasında BM Genel Kurulu çerçevesinde yapılan ikili görüşme Rum basınında da yer aldı.

Politis gazetesi, “İyi Bir Ortam ve Vilnius’tan Bir Adım Daha İleri” başlığı altında verdiği haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis arasında New York’ta yapılan görüşmeye yer verdi.

Gazete, Miçotakis ve Erdoğan’ın dünkü görüşmede, son dönemde Yunanistan ile Türkiye arasındaki olumlu ortamın korunması konusuna yoğunlaştıklarını belirtti. Yunan basınında çıkan haberlere göre ise, Yunan hükümetinden bir kaynağın, “Vilnius’tan bir adım öteye gittik ancak Lahey henüz çok uzakta” açıklamasında bulunduğunu aktardı.

Haberde, görüşme sonrası Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya da geniş yer verilirken, söz konusu açıklamada, iki liderin görüşmede Kıbrıs sorununa değinip değinmediklerine ise yer verilmediği vurgulandı.

Haber Alithia’da “Miçotakis ve Erdoğan’dan Yol Haritası Anlaşması – Mülteciler Konusunda İşbirliği – Kıbrıs Sorununa Hiç Değinme Yok”; Haravgi’de ise “Yunanistan-Türkiye Yüksek Komisyonu 7 Aralık’ta” başlığıyla yer aldı.

Continue Reading

GÜNDEM

UBP Genel Başkanı Üstel, MYK’yı topluyor

Published

on

UBP Genel Başkanı Ünal Üstel, ülke gündemi, hükümet icraatları ve parti çalışmaları ile ilgili durum değerlendirmesi yapmak üzere MYK’yı bugün saat 17.30’da toplantıya çağırdı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ünal Üstel, UBP Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) toplantıya çağırdı.

Ünal Üstel, toplantıda, ülke gündemi, hükümet icraatları ve parti çalışmaları ile ilgili durum değerlendirmesi yapacak.

Saat 17.30’da başlayacak MYK toplantısı, Lefkoşa Köşklüçiftlik’teki Genel Merkez’de yer alacak.

Continue Reading

GÜNDEM

TCMB’den dördüncü faiz artışı: “Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşti”

Published

on

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugünkü toplantısında, piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 30’a çıkardı.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan Kurul’un politika faizinin yüzde 30’a çıkarılmasına karar verdiği bildirildi.

Son artışla TCMB yeni yönetiminde dördüncü faiz artışını gerçekleştirmiş oldu.

Anadolu Ajansı (AA) Finans’ın 19 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankette 500 baz puan artış beklentisi öne çıkmıştı.

-“Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşti”

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Kurul’un dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verdiği belirtildi.

Enflasyonun temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleştiği aktarılan duyuruda, şunlar kaydedildi:

“Yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Bu unsurlar, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır.”

Duyuruda, doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış, turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artmaya başlamasının fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacağı belirtildi.

– “Parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecek”

Politika faizinin enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleneceği vurgulanan duyuruda, “Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.” denildi.

Duyuruda, Kurul’un mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmekte olduğu kaydedildi.

– “Kurul, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecek”

Sadeleşme sürecinin etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edeceği belirtilen duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

”Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmektedir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.”

Duyuruda, Para Politikası Kurulu toplantı özetinin 5 iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

Continue Reading
Advertisement

Facebook