ABD, Girit’e yerleşiyor

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Yunanistan ziyaretinde Girit’teki Suda Donanma Üssü’nü ziyaret etti. Pompeo, Suda Üssü’nün ABD’nin deniz operasyonlarının merkezi olacağını ve ABD savaş gemisine ev sahipliği yapacağını açıkladı
Temaslarda bulunmak üzere Yunanistan’a giden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Pazartesi akşamüstü gittiği Yunan adası Girit’te Başbakan Kiryakos Miçotakis’in evinde ağırlandı. Pompeo’yu taşıyan resmi uçak Girit’teki Suda Askeri Üssü’nde Yunanistan Başbakanı Miçotakis tarafından bizzat karşılandı.

Suda Üssü’ndeki bir Yunan fırkateynini de birlikte gezen Pompeo ve Miçotakis masaya oturdu. Görüşmeden sonra Pompeo, Yunanistan ve Türkiye arasındaki diyaloğu güçlü şekilde desteklediklerini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı, Yunanistan’da yaptığı açıklamada, Washington’ın iki komşu ülke arasındaki deniz sınırları ve enerji kaynaklarının aranma haklarıyla ilgili anlaşmazlık ve gerginliğin azaltılması için hem diplomatik hem askeri etkisini kullanacağını kaydetti.

Yunanistan’a iki günlük ziyaret gerçekleştiren Mike Pompeo, kuzeydeki Selanik’te Atina yönetimiyle enerji ve teknoloji alanında anlaşmalar imzaladı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Türkiye ile istikşafi görüşmelerin yakında başlamasını umuyoruz. Şimdi sıra diplomaside” dedi.

Miçotakis, temaslarda bulunmak üzere Yunanistan’a giden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile birlikte Girit Adası’ndaki Suda Donanma Üssü’nü ziyaret etti.
Buradaki incelemelerinin ardından konuşan Miçotakis, Pompeo ile Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri ele aldıklarını belirterek, Türkiye’nin bölgede kendilerine karşı “tahriklerde bulunduğunu” öne sürdü. Doğu Akdeniz’in uluslararası istikrar için kilit önemde olduğunu kaydeden Miçotakis, “İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi eski düşmanlar dost olurken Akdeniz’de düşmanlık dalgaları yükselemez. (Türkiye ile) İstikşafi görüşmelerin yakında başlamasını umuyoruz. Şimdi sıra diplomaside” ifadesini kullandı.

Atina ve Washington arasındaki savunma iş birliği çerçevesinde Yunanistan’a ait 84 F-16 uçağının modernizasyonunu görüştüklerini aktaran Miçotakis, Yunan tersanelerinde iki ülkenin denizcilik alanında ortak yatırımlarının da gündemde olduğunu vurguladı.
Pompeo ise Yunanistan’ı bölgede “bir istikrar kapısı olarak gördüklerini” söyleyerek, ABD’nin donanma üssü gemisi Hershey Woody Williams’ın Girit’te bulunduğunu anımsattı.

Pompeo, Suda Üssü’nün ABD’nin deniz operasyonlarının merkezi olacağını ve USS Hershel ‘Woody’ Williams savaş gemisine ev sahipliği yapacağını açıkladı. Dört helikopter pisti bulunan USS Hershel ‘Woody’ Williams’tan, insansız hava araçları kalkış yapabiliyor. Gemide kumanda ve kontrol sistemleri de bulunuyor.

Yunanistan ile stratejik iş birliğinin kendileri için önemini belirten Pompeo, “Çünkü Rusya, Libya’da olduğu gibi bölgedeki dengeleri bozuyor” dedi.
Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Selanik’te Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’la gerçekleştirdiği görüşme ve yapılan açıklamalar, dünkü Rum gazetelerine de konu oldu.
Fileleftheros gazetesi Pompeo’nun Lefkoşa Rum kesimine gerçekleştirdiği ziyaretin ABD’nin Doğu Akdeniz’deki varlığına ilişkin ilk mesajı gönderdiğini ve bunun Pompeo’nun Yunanistan’a gerçekleştirdiği iki günlük ziyaretle güçlendiği yorumunda bulundu.
Bunun Washington’un Ankara gidişatına mesajlar göndermek için kullanmak istediği bir ziyaret olduğunu kaydeden gazete, Pompeo’nun ziyaretinin göndermiş olduğu 3+1 mesajları kısaca şöyle özetledi;
“1. Amerikan diplomasisinin Mike Pompeo’nun Yunanistan’da bulunmasını tercih ettiği zaman tesadüf olarak addedilmiyor. Doğu Akdeniz’deki gelişmeler göz önüne alındığında bu özel öneme sahiptir aynı zamanda perşembe günü yapılacak olan kritik Avrupa Konseyi toplantısı da yakındır. ABD, Avrupa toplantılarına katılmayabilir ancak ilgisi olduğu zaman uygun mesajlar göndermeye de özen gösteriyor.
2. 3+1 (Yunanistan, Kıbrıs, İsrail ve ABD) işbirliğine yapılan atıf özel bir ağırlığa sahiptir. Bir yandan Türkiye ve şahsi olarak da Recep Tayyip Erdoğan’ın rahatsız olduğunu çok iyi bildikleri bir işbirliğine atıfta bulunuyorlar. ABD’nin Kıbrıs ve Yunanistan’la aktif ve yakın işbirliğinin, iki ülkenin İsrail’le olan mükemmel ilişkilerinin bir sonucu olduğu teyit ediliyor.
3. ABD’nin “Yunanistan’ın uluslararası hukuk uyarınca ve diyalog aracılığıyla deniz sınırlarının belirlenmesi anlaşmalarına varılması için, bölgedeki diğer ülkelerle işbirliğinde bulunmaya hazır olduğunu teyit etmesini” selamladığına dair ifadesi somut mesajlar gönderiyor. İsim verilmese de bunun Yunanistan ile Mısır arasındaki anlaşamaya gönderme yaptığı açıktır.
4. İki ülkenin askeri işbirliğinin artmasıyla bağlantılı olarak, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’le bugün Suda üssünü ziyaret edecek olması. Bu, ABD’nin İncirlik’ten ayrılmaya karar vermesi durumunda, Suda üssünün alternatif bir seçenek olmasına dair senaryoları güçlendiriyor.”