Connect with us

GÜNDEM

“AB yapsaydı yine Hayır der miydin be Gardaş?”

Published

on

Ulusal Birlik Partisi MYK üyesi Murat Uzun, Millet bahçesinin yapımını eleştirenlere sert tepki gösterdi. ‘Millet bahçesi hediyedir’ diyen Uzun, bunun bir ihtiyaç olduğunun da altını çizdi.

Uzun’un ‘ 1 dk be gardaş’ başlığı ile sosyal medyadan paylaştığı açıklaması şöyle:

1 dk be Gardaş !
Külliye Değil, Hizmet Binası !
Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkemize yapacak olduğu Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi ile Millet bahçesi hediyedir hediye.
İhtiyaç mı be gardaş? Tabii ki Evet.
Yüce Meclisimize siz ve sizin gibi düşünenler sigara fabrikası demiyor muydu?
Cumhurbaşkanlığına gelince; bir çok ülke temsilcisi ki bunların içinde şu anki ABD Başkanı Joe Biden, 2014 yılında ABD Başkan yardımcısı sıfatıyla gelmemiş miydi?
Görmek isteyenlerin hatırlayacakları üzere; şu anki Cumhurbaşkanlığı binamızda basın açıklamaları dış avluda kışları soğuk ve yağmurlu, yazları ise kızıl güneşin altında yapılmaktadır. Evet bu ülkenin birçok yerde yatırıma ihtiyacı var. Lakin bu proje de bu ihtiyaçlardan biri.
Yeşil alan mı dedin be Gardaş?
Bu projenin sadece %1’inin beton alan olduğunu biliyor muydun?
Marjinalleşme çabası içerisinde olan bazı CTP Milletvekilleri; yeşil alan olan ve kamu menfaati gözetiyor diye bir kılıfına uydurularak yapılan Merkez Lefkoşa projesinin yapım aşamasında şahsen yapılmasına karşı olmamakla birlikte madem ki en yeşilci kendileri niye dozerlerin önüne atlamadılar ?
Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler 77. genel kurulunda KKTC’nin resmen tanınması gerektiğine dair çağrı yaparak adeta ülkemiz için yeni bir dönem başlatmıştır.
Anavatanımızın destekleri ve Cumhurbaşkanı’mız Sn.Ersin Tatar’ın liderliğinde ülkemizin; uluslararası alanda hak ettiği yere geleceğine inancımız tamdır.
Yollar, su, okullarımıza destek, yeni ve modern hastahane yapımı vb. gibi bir çok alt yapı desteğinde yapan Anavatanımız, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi ile Millet bahçesi projesinde de bizlerin yanında ve destekçimiz oluyor.
AB yapsaydı yine Hayır der miydin be Gardaş?
Sesi çok çıkan bu cılız kesim, eğer bu projeyi AB destekliyor olsaydı eminim bizden fazla ihtiyaç olduğuna inanacak ve sahip çıkacaklardı.
Ülkemizde solcu olmanın bir gereği olan Türkiye karşıtlığının geldiği bu nokta kabul edilebilir olmaktan çıkmış ve yapılan bu eylemlerin arkasında gizli ajandaların olduğu en berrak şekilde görünür olmuştur.
Anavatanımızın Cumhurbaşkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn.Fuat Oktay ve emeği geçen herkese ülkemize kazandırılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi ile Millet bahçesi projesi için gönülden teşekkür eder, Milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

 

Advertisement

GÜNDEM

Oktay: “Bölge artık yarı açık Maraş”

Published

on

Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu, Kapalı Maraş’ı ziyaret etti.

Komisyon başkanı Fuat Oktay burada basına yaptığı açıklamada, komisyon olarak Kapalı Maraş’ı ziyaret ettiklerini, ancak artık bölgenin yarı açık Maraş olduğunu ifade etti.

Oktay, Maraş’ın döneminde Dünyanın incisi bir şehir olduğunu, 1974 sonrası çözüm düşüncesiyle, iyi niyetle KKTC tarafından kapalı tutulduğunu ama fareler veya korku şehri haline geldiğini kaydetti.

Buranın kapalı kalmasının kimsenin faydasına olmadığını, o yüzden Türkiye Cumhuriyeti olarak vatandaşların hizmetine açılmasına destek verdiklerini ifade eden Oktay, devamı gelirse yine Türkiye olarak yine destek olacaklarını söyledi.

Maraş’ın Vakıf malı olduğunu, ancak bir şekilde işgal hareketi yaşandığını ifade eden Oktay, KKTC’nin bunu bilmesine rağmen Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden uzlaşıyla çözüm aradığını anlattı.

Oktay, “Arzumuz buranın bir an önce barışın simgesi olması ve eskisi gibi canlı bir şehre dönüşmesidir” dedi.

Şehir açılınca sadece KKTC vatandaşları değil turistlerin de geldiğine gezdiğine işaret eden Oktay, bu çalışmalara ısrarla devam edilmesini istediklerini söyledi.

Oktay, yürüyüş yapan ve bisiklet süren vatandaşlar ve turistlerle de sohbet etti.

Continue Reading

GÜNDEM

Miçotakis iltica hakkı olmayan göçmenlerin ülkelerine gönderilmesini istedi

Published

on

 Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, düzensiz göç ile mücadelede düzensiz göçmenlerin geldiği ülkelerle işbirliğinin artırılmasını ve iltica hakkı bulunmayanların ülkelerine gönderilmesini talep etti.

Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (MED9) Zirvesi kapsamında gittiği Malta’nın başkenti Valetta’da açıklamalarda bulunan Miçotakis, bu yıl yaşanan sel ve yangın felaketlerinde Yunanistan’a yardım ulaştıran ülkelere teşekkür etti.

Miçotakis, bu felaketlerin temel nedeni olarak işaret ettiği iklim krizi için “Akdeniz’i diğer bölgelere göre çok daha fazla yoğun şekilde etkiliyor. Bu sadece bir endişe nedeni olmamalı, bir an evvel harekete geçmemiz için de bir neden olmalı.” diye konuştu.

İklim krizine karşı uzun vadeli tedbirlerin yanı sıra, kısa vadede de tedbir alınması gerektiğini vurgulayan Miçotakis, AB’nin afetler için ayırdığı bütçenin de yetersiz olduğunu kaydetti.

-AB’ye göçte yasal yollar

Miçotakis, düzensiz göç konusunda İtalya Başbakanı Georgia Meloni ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile hemfikir olduğunu belirterek “Günün sonunda, AB’ye kimin geleceğini kendi şartlarımızla belirleme ihtiyacımızı ortaya koyduk. Bugün Avrupa’ya kimin gireceğine insan kaçakçıları karar veriyor. Bu değişmeli.” dedi.

Düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya geçiş yaptığı ülkelerle daha çok işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Miçotakis, “Geri göndermelere odaklanmalıyız ve iltica hakkı olmayan insanların kendi ülkelerine dönmesini sağlamalıyız.” diye konuştu.

Miçotakis yasal göç yollarına odaklanılması gerektiğini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sınırlarımızın korunmasına ağırlık verirken buna karşılık insanlara AB’ye gelip ekonomik kalkınmamıza yardımcı olmaları için fırsatlar da sunmalıyız. Ancak bizim şartlarımızla ve güvenli şekilde olmalı.”

Savunma veya yeşil enerji gibi konularda stratejik olarak bağımsızlığın sağlanabilmesi için AB olarak daha çok yatırım yapılmasını isteyen Miçotakis birlik içinde uygulanan mali kısıtlamaların bu yatırımlara engel teşkil ettiğini bildirdi.

Continue Reading

GÜNDEM

S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü yükseltti

Published

on

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü revize etti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun “B” olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise “politika değişikliği” nedeniyle “negatif”ten “durağan”a çevrildiği bildirildi.

Açıklamada, yeni ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele ve doları düşürme amacıyla politika faizini haziran ayından bu yana 21,5 puan artırarak yüzde 30’a yükselttiği, mali bozulmanın dengelenmesi için bazı dolaylı vergileri uygulamaya koyduğu anımsatıldı.

Yenilenen siyasi belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla 2026’ya kadar yeni ekibin Türkiye ekonomisini dış borçla finanse edilen tüketimden uzaklaştırarak daha dengeli dış ve mali hesaplara, daha kabul edilebilir enflasyon seviyelerine doğru yeniden dengeleyebileceğine inanıldığı belirtilen açıklamada, “durağan” kredi notu görünümünün ortodoks para politikalarının yeniden uygulanmasından dolayı Türkiye’nin kredi itibarına yönelik dengeli riskleri yansıttığı kaydedildi.

Açıklamada, para ve maliye politikalarının etkinliği ve bağımsızlığının artarken, Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonunun, özellikle de TCMB’nin net döviz rezervlerinin güçlenmesi halinde görünümün pozitife çevrilebileceği aktarıldı.

Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerine de yer verilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3,5 ve gelecek yıl yüzde 2,3 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Continue Reading
Advertisement

Facebook