Connect with us

DÜNYA

AB’ den Rusya kararı

Published

on

Avrupa Komistonu Başkanı Ursula von der Leyen, Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen yıllık toplantıda konuştu.
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’ya uygulanan yaptırımların ardından Avrupa’yı vuran enerji fiyatlarındaki artış hakkında açıklamalarda bulundu. Von der Leyen, AB’nin Ukrayna ile dayanışmasının sarsılamaz olduğunu vurgulayarak, Rusya’ya yönelik yaptırımların gerçek bir etkisi bulunduğunu ve kalıcı olarak uygulanmaya devam edeceğini söyledi. Von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda, Komisyonun icraatlarını ve gelecek yıl için önceliklerini anlattığı geleneksel “Birliğin Durumu” konuşmasını yaptı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin eşi Olena Zelenska’nın katılımıyla düzenlenen oturumda, tüm kadın yetkililerin Ukrayna bayrağının renklerinde giyinmesi dikkati çekti. Von der Leyen, Ukrayna’daki savaşa değinerek Rusya’nın yalnızca Ukrayna’ya değil, AB’nin enerjisi, ekonomisi, değerleri, demokrasisi ve geleceğine saldırdığını söyledi. Von der Leyen, “Bu parlamento, daha önce hiç Avrupa topraklarındaki şiddetli bir savaş hakkında tartışmamıştı. Putin’in cesaret ve dayanışmayla başarısız olacağına ve Avrupa’nın galip geleceğine olan inancımla burada duruyorum. Avrupa’nın Ukrayna ile dayanışması sarsılmaz olarak kalacak” dedi. Bununla birlikte, von der Leyen, AB’nin üye ülkelerdeki haneleri ve evleri, enerji fiyatlarındaki artışa karşı korumak için çalıştığını söyledi. Von der Leyen, “Bu devirde savaştan yararlanarak ve tüketicilerimizin sırtına binerek olağanüstü rekor gelirler ve kârlar elde etmek yanlıştır. Bu devirde kârlar paylaşılmalı ve en çok ihtiyacı olanlara yönlendirilmelidir” dedi.

“RUSYA’NIN EKONOMİSİ PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI”

Diğer taraftan, komisyondaki bazı kişiler enerji fiyatlarındaki büyük artışa işaret ederek, bloğun Rusya’ya yönelik yaptırımlarının Batı’yı daha fazla vurduğunu tartışırken, von der Leyen, yaptırımların Rusya’ya zarar verdiğini açıkladı: “Rusya’nın ekonomisi pamuk ipliğine bağlı” diyen von der Leyen, yaklaşık bine yakın uluslararası şirketin ülkeyi terk ettiğini de sözlerine ekledi: “Rus ordusu, askeri araçlarını tamir etmek için bulaşık makineleri ve buzdolaplarındaki çipleri topluyor. Çünkü yarı iletkenleri tükendi. Rusya’nın endüstrisi darmadağın.” Von der Leyen, ayrıca Ukrayna’nın hızlı bir karşı saldırıda işgalci Rus güçlerinden geri aldığı toprakları güvence altına almak için çalıştığı bir zamanda, yaptırımları kalldırmanın doğru zaman olmadığını söyledi. AB Komisyonu Başkanı, “Artık alttan alma değil kararlılık gösterme zamanı. Uzun bir süre için işin içindeyiz” diyerek Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların kalıcı olacağını vurguladı.

UKRAYNA’DA EĞİTİME 100 MİLYON EUROLUK DESTEK

Von der Leyen, AB’nin Ukrayna’ya bugüne kadar 19 milyar eurodan fazla mali yardım sağladığını belirterek Rus saldırılarının eğitim hayatına verdiği zarara işaret etti. Rusya’nın 70’ten fazla okula zarar verdiğini veya tümüyle kullanılamaz hale getirdiğini ifade eden von der Leyen, AB’nin hasarlı okulların rehabilitasyonunu desteklemek için 100 milyon euroluk destek vereceğini duyurdu.

UKRAYNA’NIN TEK PAZAR’A DAHİL EDİLMESİ

Von der Leyen, Ukrayna’nın kısa süre içinde AB’ye elektrik ihraç eder hale gelmesinden sonra karşılıklı ticareti daha da genişletmek istediğini vurgulayarak “Ukrayna’yı Avrupa serbest dolaşım alanımıza getireceğiz. Artık bunu yapmanın zamanı gerçekten geldi.” ifadesini kullandı. AB Komisyonu Başkanı, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile ülkesinin AB’nin Ortak Pazarı’na dahil edilmesi konusunu, bugün Ukrayna’ya giderek görüşeceğini kaydetti. AB İÇERİSİNDE DEMOKRASİ AÇIKLARININ KAPATILMASI Von der Leyen, “demokrasinin modasının geçmediğini” vurguladı ve hem AB içinde yolsuzlukla mücadele gibi konulara ağırlık verileceğini hem de Birliğin dışındaki ülkelerle demokrasi temelinde ilişkilerin güçlendirileceğini ifade ederek “Bu nedenle Avrupa Siyasi Topluluğu ile ilgili çağrıları destekliyorum” dedi. Birliğin dış sınırlarının etkin şekilde korunmasında temel hakların da ihmal edilmemesi için çalışılacağına işaret eden von der Leyen, göç ve iltica paketinde uzlaşma amacıyla ilerlemenin sağlanması gerektiğine dikkati çekti.

Advertisement

DÜNYA

Avrupa’da gaz fiyatları grev endişesiyle yükselişte

Published

on

Avrupa’da vadeli gaz fiyatları, dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçısı Avustralya’daki LNG tesisinde çalışanların grevine dair endişelerle yükselişte.

Avrupa’da gaz fiyatlarında grev endişesiyle başlayan yükseliş devam ediyor.

Avrupa’nın gösterge kontratı olan Hollanda’nın gelecek ay için gaz fiyatı megavat saat başına yüzde 18 artışla 42,90 euro oldu.

Avustralya’daki LNG tesislerinde çalışanların daha iyi çalışma ve ücret koşulları için grev olasılığının, arz kesintisi yaşanabileceğine ilişkin endişelerin artırması fiyatlardaki yükselişte etkili oldu.

Grevden etkilenen LNG tesislerini işleten iki şirketten biri olan Woodside Energy Group çalışanları, Çarşamba gününe kadar bir anlaşmaya varılamazsa 2 Eylül’de greve gideceklerini açıkladı.

Avustralya’da olası arz kesintilerinin küresel LNG ihracatının yüzde 10’unu etkileyebileceği belirtiliyor.

Continue Reading

DÜNYA

Rusya ve Çin, ABD’nin Alaska eyaleti açıklarında ortak askeri tatbikat yaptı

Published

on

Ortak tatbikatın bir “tehdit” arz etmediğini belirten ABD, 4 destroyer ve 1 “P-8 Poseidon” tipi deniz devriye uçağıyla tatbikatı yakından izledi.

ABD Kuzey Kuvvetleri Komutanlığı (NORTHCOM), ABD’nin Alaska eyaletine yakın uluslararası sularda, geçen hafta Rusya ve Çin’in ortak askeri devriye düzenlediğini açıkladı.

The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre, NORTHCOM açıklamasında, Çin ve Rusya’ya ait devriyenin uluslararası sularda kaldığını, ABD tarafından bir tehdit olarak değerlendirilmediğini belirtti.

NORTHCOM, bölgenin savunmasını güvence altına almak için, ABD komutasındaki hava ve deniz unsurlarının ortak operasyonlar düzenlediğini kaydetti.

WSJ ABD’li bir yetkiliye dayandırarak, Alaska yakınlarındaki uluslararası sularda yapılan devriyede, Çin ve Rusya’ya ait 11 gemiden oluşan filonun ABD’nin 4 destroyer ve 1 “P-8 Poseidon” tipi deniz devriye uçağı ile yakından izlendiğini aktardı. Söz konusu veriler NORTHCOM tarafından teyit edilmedi.

Çin’in Washington Büyükelçiliği konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Çin ve Rus orduları arasındaki yıllık işbirliği planı doğrultasında iki ülkenin donanması yakın zamanda kuzey ve batı Pasifik Okyanusu’nda ortak devriye düzenledi. Söz konusu eylem herhangi bir üçüncü tarafı hedef almadı.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Çin ile yürütülen ortak devriyeyi doğrulamış, bu kapsamda iki ülke filosunun, iletişim, güverte sahalarına helikopter iniş ve kalkış talimleri ve anti-denizaltı tatbikatı düzenlediğini duyurmuştu.

ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri (INDO-PACOM) Komutanı Oramiral John C. Aquilino, geçen ay düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu’nda “(Çin ve Rusya ortak) tatbikatları ve operasyonları arttı. İşbirliklerinin daha da güçleneceğini öngörüyorum ve bu endişe verici.” açıklamasını yapmıştı.

Continue Reading

DÜNYA

ABD’de aynı camiye iki kez saldıran kişiye 16 yıl hapis

Published

on

ABD’de Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Missourili bir adam bugün Cape Girardeau İslam Merkezi’ni kundaklama suçundan mahkum edildi. 44 yaşındaki Nicholas John Proffitt, 191 ay hapis cezasına çarptırıldı.” bilgisi verildi.

Açıklamada, hapis cezasının ardından 3 yıl gözetim altında kalmak şartıyla serbest bırakılacağı belirtilen Proffitt’in, camiye verdiği zarardan dolayı 551 bin dolar da tazminat ödemesine karar verildiği duyuruldu.

İslami kurumlara üçüncü kez saldırdı

Adalet Bakanlığının Sivil Haklar Birimi Başsavcı Yardımcısı Kristen Clarke, “Ülkemizde camilere yönelik saldırılar, inanç sahiplerine yönelik, korkudan ve şiddetten arınmış bir şekilde kişinin dinini yaşama temel hakkını baltalayan saldırılardır. Adalet Bakanlığı, mezhepten bağımsız olarak tüm ibadethaneleri koruyan federal yasaları güçlü bir şekilde uygulamaya devam edecektir.” ifadesini kullandı.

Mahkeme belgelerine ve duruşmalarda verilen ifadelere göre, Proffitt, 24 Nisan 2020 tarihinde ramazan ayının başında Cape Girardeau İslam Merkezi’ni, “binanın dini yapısı nedeniyle kasten” ateşe verdi ve yangın binada önemli hasara neden oldu.

İslami kurumlara üçüncü kez saldırdığı belirtilen Proffitt, 12 Aralık 2022’de “dini mülke zarar vermek ve federal bir suçu işlemek için ateş kullanmak” konusunda sorumluluğunu kabul etti.

Nefret suçu işlemekten ayrıca yargılanan Nicholas Proffitt, 2009’da aynı ibadet merkezine saldırıda bulunması nedeniyle 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Continue Reading
Advertisement

Facebook