Connect with us

GÜNDEM

AA’dan KKTC’de sokak röportajı: “Halk koronavirüs aşısı olmaya sıcak bakıyor”

AA, KKTC’de sokak röportajı yaparak, koronavirüs aşısı hakkında halkın nabzını tuttu. Habere göre, KKTC’de halk, aşı olmaya sıcak bakıyor…

AA muhabiri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC)e kısa süre içinde başlayacak Kovid-19 aşı programıyla ilgili vatandaşlardan görüş aldı.

Esnaf Mustafa Nagaş, aşı olacağını belirterek, “Koronavirüs aşısı artık insanların vazgeçemeyeceği bir aşı, mecburen yaptırmak zorundalar. Biz de ailece yapmayı düşünüyoruz.” dedi.

Koronavirüs aşısına güvendiğini dile getiren Nagaş, bundan başka da alternatifin olmadığını kaydetti.

Nagaş, aşı yaptırmayarak Koronavirüs riskini taşımak istemediğini, hem kendisini hem de ailesini garantiye almak istediğini söyledi.

Emekli Özkul Özyiğit, aşı olunması gerektiğini belirterek, başka türlü virüsten korunamayacaklarını ifade etti.

Özyiğit, “Bütün dünya aşıyı bekliyor, bize gelirse niye olmayalım? Başka çaremiz yok, zannedersem dünya bu illetten başka şekilde kurtulamaz, aşı ile kurtulacak, ona inanıyorum. İnşallah Türkiye’de de bu aşı bulunur ve ithalattan kurtulmuş oluruz, yerli malı aşı kullanmaya başlarız.” diye konuştu.

Öğrenci Fettah Uzun, Sağlık Bakanlığının tavsiyeleri üzerine aşı olmak istediğini söyledi.

Uzun, “Bu, uluslararası bir salgın, böyle bir salgında da bilirkişi olarak bize beyanda bulunanları esas almamız gerekiyor. O yüzden olmayı düşünüyorum. Aşı olma konusunda negatif değilim.” ifadelerini kullandı.

“HALK SAĞLIĞI İÇİN AŞI OLMAMIZ GEREKTİĞİNE İNANIYORUM”

Memur Uğur Avşar, kendi sağlığından önce ailesi ve yaşlıların sağlığı için aşı olmayı düşündüğünü söyledi.

Avşar, “Halk sağlığı için aşı olmamız gerektiğine inanıyorum. Türkiye’den aşı gelecek. Anavatanımız bizi düşündüğü ve aşıyı gönderdiği için, onlara da güvendiğim için aşı olacağımı söylemek istiyorum.” dedi.

Çalışan Cansel Deniz Irving, kendi ve toplum sağlığı için Kovid-19 aşısı olmayı düşündüğünü kaydetti.

Irving, “Dünyanın normal rutinine girebilmesi için aşı olmamız gerekir. Kovid-19 artık bir gerçek, bundan kaçamayız. Kendimizi ve çevremizi korumak için aşılanmamız gerekiyorsa aşılanacağız.” diye konuştu.

Sağlıkçı Mehmet Emin Kaptan, kendini ve halk sağlığını koruması adına Kovid-19 aşısı olacağını söyledi. Kaptan, “Aşı olmak, herkesin kişisel sorumluluğudur. Bu illetten kurtulmak için herkesin olması gerekir.” ifadelerini kullandı.

İletişim Uzmanı Ayça Çınarlı, şu anda tek kurtuluşun aşı olmak olduğunu belirterek, Kovid-19 aşısı olma yönünde bir iradesinin olduğunu söyledi.

Çınarlı, “Kovid-19’a karşı bilenen ve etkili bir tedavi yok. Dolayısıyla bütün dünyaya sunulan çözüm budur. Biz de bunu dikkate alıyoruz.” diye konuştu.

KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, 28 Aralık’ta yaptığı açıklamada, KKTC’ye aşıların bir kısmının Avrupa Birliği (AB) üzerinden, bir kısmının da Türkiye üzerinden geleceğini belirterek, “Türkiye’ye aşılar bugün yarın gelecekti. Oraya geldikten sonra aşıların tetkikleri, kontrolleri yapılacak, aşılamaya geçilecek ve bir miktar aşı da bize verilecek. Önümüzdeki 10 gün içinde aşıların bize de gelmesi bekleniyor.” ifadelerini kullanmıştı.

KKTC Başbakanı Ersan Saner de 24 Aralık’ta Türkiye ziyareti dönüşünde yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınına karşı 500 bin doz aşının KKTC’ye gelmesi için gerekli tüm konuların karara bağlandığını ifade etmişti.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY’DAN KIBRISLI TÜRKLERE AŞI MÜJDESİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 31 Aralık’ta, “Pandemi ile mücadele kapsamında Türkiye’ye getirilerek öncelikle sağlık çalışanlarına uygulanacak olan Kovid-19 aşısı, aynı çerçevede KKTC’deki sağlık çalışanlarına da uygulanmak üzere KKTC’ye de gönderilecektir.” açıklamasında bulunmuştu.

Kaynak: AA

Continue Reading

Title

GÜNDEM1 saat ago

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü faaliyeti, T.C. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki TSK komuta kademesinin Ege...

GÜNDEM1 saat ago

“Biz kararlıyız; Anavatan Türkiye ile aynı noktadayız. Egemen eşitliğimizden, 2 Devletli anlaşma talebimizden geri adım atmayacağız”

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner, “Avrupa Birliği’nin adadaki gerçekleri görmezden gelmeye ve Kıbrıs Türk Halkı’na haksızlık yapmaya...

GÜNDEM21 saat ago

Güneyde 273 vaka

Kıbrıs’ın güneyinde 57,926 test yapıldı, 273 vaka tespit edildi. Covid-19 kaynaklı herhangi bir can kaybı ise yok.

GÜNDEM21 saat ago

39 vaka

Son 24 saatte yapılan test sayısı 5730 olup, 32’si yerel 39 pozitif vakaya rastlanmış, 35 kişi taburcu edilmiştir. 3 kişi...

GÜNDEM22 saat ago

“Açlıktan ölüyoruz”

Bir yıldır çalışmayan turizm emekçileri, Girne’de yollara döküldü. Bini aşkın emekçi “yeter artık” sloganları attı, turizm sektörünün açılmasını istedi Turizm...

GÜNDEM22 saat ago

Bakanlar Kurulu kararları açıklandı

Bakanlar Kurulu açılma kararlarını genişletti. 8 Mart’tan itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanmayacak. Bakanlar Kurulu açılma kararlarını genişletti. Buna göre; 8...

GÜNDEM23 saat ago

Destek ödemeleri yapıldı

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Covid-19 desteği kapsamında Sosyal Hizmetler Dairesinden Sosyal Yardım alan 3 bin 803 kişiye yüzde 15, Çalışma...

DÜNYA23 saat ago

Yunan ekonomisi yüzde 8,2 küçüldü

Yunanistan ekonomisi yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) etkisiyle  2020’de yüzde 8,2 daraldı. Yunanistan İstatistik Kurumu’nun (ELSTAT) verilerine göre, ülkenin 2020’de Gayri...

Mart 2021
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Kategoriler

Trending