Connect with us

GÜMDEN

340 milyon astım hastası var

Published

on

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği Yönetim Kurulu Genel Sekreteri ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzm.Fzt.Ayşe Volkan, astım hastalığının dünya genelinde halk sağlığını tehdit eden önemli bir sağlık sorunu olduğuna işaret ederek, astım tedavisinde ve hastalığa ait semptomların kontrol altına alınmasında fizyoterapistlerin önemine işaret etti.

Volkan, astımı kontrol altında olan birçok kişinin astım belirtileri göstermeden günlük yaşam aktivitelerini aktif ve sağlıklı bir şekilde sürdürebildiklerine işaret ederek, bunun için mutlaka bireylerin sağlık profesyonelleri tarafından aktif bir yaşam için bilinçlendirilmesi ve cesaretlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

340 MİLYON ASTIM HASTASI VAR

Volkan, yaptığı yazılı açıklamada, astım hastalığının çok sık görülmesi ve farkındalığın artmasını sağlamak için her yıl mayıs ayının ilk salı günü ‘Dünya Astım Günü’ olarak kutlandığını belirterek, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünyada yaklaşık 340 milyon astım hastası olduğunun tahmin edildiğini,  Kuzey Kıbrıs’ta ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan birinin astım hastası olduğunu söyledi.

Astımın, tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken hırıltı sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösteren, akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden kronik bir akciğer hastalığı olduğunu aktaran Volkan, “Genellikle sigara dumanı, iç ve dış hava kirliliği, mesleki ve alerjen ajanlara maruz kalınması astım ataklarının gelişmesine ve tedavi ile birlikte kontrol altına alınsa da, zamanla akciğer hava yollarında kalıcı hasarlara neden olmakta ve hastalık seyrini olumsuz yönde etkilemektedir” dedi.

Volkan şöyle devam etti:

“Akciğer hava yollarında görülen değişiklikler; astım hastalarında solunum kasları üzerine binen yükü artırır ve solunum kas kuvvetinde azalmalara yol açarak, özellikle nefes darlığı gelişmesine neden olur. Astım hastalarının günlük yaşamlarında her an nefes darlığıyla karşılaşılabileceği gözden kaçınılmamalı ve bu durumlarda nefes darlığını azaltmak ve kontrol altına almak için fizyoterapistler tarafından nefes darlığını azaltıcı yaklaşımlar hastalara öğretilmelidir.

Özellikle astım tedavisinde mutlaka yer alması gereken bir diğer önemli nokta da egzersiz eğitimidir. Astım hastaları, nefes darlığının artacağını düşündüklerinden hareket etmekten korkarlar. Bu sebeple kaslar zayıflar ve fonksiyonel kapasiteleri azalır. Ancak düşünülenin aksine hastalığın kontrol altına alındığı dönemlerde düzenli egzersiz yapmak yararlıdır. Astımlı hastalarda, egzersiz mutlaka kişiye özel programlanmalıdır. Egzersizin hangi şartlarda yapılması gerektiği, ne sıklıkta, ne kadar süre ve şiddette, hangi tip egzersizlerin uygun olacağı gibi prensipler için mutlaka fizyoterapistlere danışılması gerekmektedir.”

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GÜMDEN

Vakıflar, Birkan Uzun anısına burs veriyor

Published

on

Vakıflar İdaresi, 2021-2022 eğitim yılında üniversite öğrencilerine yönelik Birkan Uzun anısına burs veriyor. Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, “Nice Birkan’lar yetiştirmek adına böyle bir çalışmada yer almak Evkaf olarak bizim için bir gurur kaynağıdır” dedi
Birkan Uzun anısına 2021-2022 eğitim yılında Üniversite öğrencilerine yönelik verilmesi uygun görülen burs niteliklerinin çağrısı Evkaf tarafından duyuruldu.

Toplamda 3 kişilik kontenjana sahip olan burs, KKTC vatandaşlığı bulunan öğrencilere hizmet etmeye hazır hale getirildi.

Birkan Uzun bursunu almaya hak kazanan ve 8,5 ortalamaya sahip olan üç öğrenciden her birine lisans eğitimleri süresince yılda üç asgari ücret olacak şekilde destek sağlanacak. Burs kazanma hakkına sahip olmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki koşulları da yerine getirmesi gerekiyor. Bu koşullar;

– KKTC Ortaöğretim Kurumlarından mezun ve Yüksek Öğretime kabul almış olmak,

– Sporcu veya sivil toplum örgütlerinde gönüllü faal çalışmalar yapmış olmak, (İlgili Sivil Toplum Derneğinin referans yazısı da gerekmektedir),

– Kişinin Birkan Uzun bursuna başvuru nedenlerini ve kişisel amaçlarını da içeren bir yazı ile birlikte başvurması.

Bahsedilen tüm koşulların ve belgelerin tam olması halinde değerlendirme hakkı kazanan öğrenciler 20 Temmuz 2022 tarihine kadar başvurusunu hazırlayacağı mektup ile birlikte Kıbrıs Vakıflar İdaresine sunarak müracaat hakkı elde edecek.

Sonuçlar KVİ’nin belirleyeceği 3 üye, Birkan Uzun’un ailesinden belirlenen 1 üye ve KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’nın daire müdürleri arasından belirleyeceği 1 üye tarafından değerlendirmeye alınıp karar verilecek. Yapılacak olan değerlendirmede eşitlik bulunması halinde anne veya babası hayatta olmayan öğrencilere öncelik hakkı sunulacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, Birkan Uzun ile vefatından önce de görüştüklerini ve Birkan’ın ulaşmak istediği hedeflere yardım edebilmek adına Evkaf’ın her zaman yanında olduğunu belirtirken hedefleri için bu kadar çaba gösteren bir gencin gelecek nesillerimize de örnek teşkil etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

“Nice Birkan’lar yetiştirmek adına böyle bir çalışmada yer almak Evkaf olarak bizim için bir gurur kaynağıdır. Bu nedenle hem Birkan’ın anısını yaşatmak hem de gençlerimize örnek teşkil edecek yollar oluşturmak artık bizim görevimizdir.” Birkan kısa hayatında çok değerli işler başararak göstermiştir ki “Hedeflerimizi yüksek tutarsak ve çok çalışırsak başaramayacağımız iş yoktur.” sözlerini söyledi.

Continue Reading

GÜMDEN

“Türkiye bize dayatmıyor, refah için imzalıyoruz”

Published

on

Mecliste Ekonomik Protokol ile ilgili konuşan Maliye Bakanı Sunat Atun, “Türkiye bize bir takım koşullar dayatmıyor” dedi, gelirleri artırmanın ve giderleri kontrol altına almanın gerektiğini söyledi.
CTP Genel Başkanı Erhürman’a yanıt vermek için kürsüye çıkan Atun, “Biz bu anlaşmaları KKTC ekonomisinin daha da gelişmesi, ülkemiz insanının refahının daha da gelişmesi için imzalıyoruz” dedi.
Atun, “Anlaşma ile bütçemizin % 25’i kadar hibe, bütçemizin % 8’i kadar kredi sağlanacak” diye konuştu.
Maliye Bakanı Sunat Atun, TC-KKTC arasında yıllardır protokoller imzalandığını, kendi iç kaynaklarını başka bir ülkeye kullandıran bir ülkenin de bunun için bazı koşullar öngördüğünü, bunların dayatma olmadığını savundu
Atun, “Sayın Erhürman, siz Recep Akdağ ile 2016 protokolünün bağı olarak 2018 yılında bir anlaşma imzaladınız. Bu anlaşmanın girişinde de ‘2018 yılında TC kaynaklarından KKTC’ye sağlanan hibelerin kullanımına ilişkin protokoldür’ yazıyor. Bir iktisatçı olarak benim gözümde bu anlaşma 2016 yılında imzalanan TC-KKTC protokolüne tam manasıyla bağlayıcıdır. Kaynak kullanım anlaşmasıdır” dedi.
Yıllardır TC ile anlaşmalar imzalandığını, kaynağını kullandıran ülkenin de bunu kendi iç gelirlerinden oluşturduğunu söyleyen Atun, kendi ülkesine ait kaynakları kullandırırken de bir takım koşullar getirdiğini kaydetti.
Atun, “Bu koşullar dayatma değildir. Temel mesele ülkenin sürdürülebilir mali ekonomik bir yapıya sahip olabilmesidir. Yani ülkenin kendi gelirleriyle kendi giderlerinin karşılanması amaçlanmaktadır. Hedef, gelirleri artırmak giderleri de kontrol altına almaktır” dedi.

Continue Reading

GÜMDEN

Dolar 16,20 liradan, sterlin 20,30 liradan işlem görüyor

Published

on

KKTC’de serbest piyasada dolar 16,20 liradan, sterlin 20,30 liradan işlem görüyor.

Serbest piyasada, saat 12.00 itibarıyla 16,03 liradan alınan dolar 16,20 liradan satılıyor. 17,16 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 17,34 lira olarak belirlendi.

Sterlin ise 20,00 liradan alınıp, 20,30 liradan satılıyor.

Continue Reading
Advertisement 

Facebook