Connect with us

GÜNDEM

2022 yılı tarımsal destek miktar ve yöntemleri belirlendi

Published

on

Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen 2022 yılı tarımsal desteklerin miktar ve yöntemleri, 18 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakanlar Kurulu, tarımsal üretimde çevreye duyarlı üretimi yaygınlaştırmak, gıda ve yem güvenliğini sağlayarak verim ve kaliteyi yükseltmek, sektörde yaşanan veya yaşanması muhtemel problemlere çözüm üretmek, kayıtların güncel tutulmasını sağlamak ve rekabet edebilir bir sektör oluşturmak amacı ile tarım destekleme bütçe sınırları dikkate alınarak, 2022 yılı için tarımsal destek ve yöntemlerini belirledi.

– Hayvansal üretim destekleri

Buna göre, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan ve Hayvan Kayıt Sistemi’ne kayıtlı yetiştiricilere, 1 Haziran tarihinden itibaren SÜTEK’e teslim ettikleri her litre çiğ süt için destek ödemesi yapılacak. Bu ödeme, soğuk ve soğutulmuş inek sütü için 1,80 TL; açık inek sütü için 0,30 TL; soğuk ve soğutulmuş koyun sütü için 2,50 TL; açık koyun sütü için 2,20 TL; soğuk ve soğutulmuş keçi sütü için 2,30 TL ve açık keçi sütü için 2,10 TL olarak düzenlendi. Yetiştiriciler, inek sütü kategorisinde günde bin litreye kadar destekten yararlanabilecek.

Aralık 2021 ve Haziran 2022 beyan tarihleri itibarıyla Hayvan Kayıt Sistemi’ne kayıtlı ve tanımlanmış, on iki ayı geçmiş anaç küçükbaşa sahip olan küçükbaş hayvan yetiştiricilerine ise hayvan başına yapılacak destek ödemesi şöyle:

“1-351 arası anaç küçükbaş için hayvan başına 400 TL; 351-750 arası anaç küçükbaş için hayvan başına 310 TL; 751-1000 arası anaç küçükbaş için hayvan başına 240 TL”

Öte yandan, Arıcılık Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olma şartı ile arıcılara, KKTC Arıcılık Kooperatifi üzerinden kovan başına 60 TL ve kilogram başına 5 TL destekleme ödemesi yapılacak.

1975 Balıkçı Gemileri (Tescil, Satış, Devir ve İpotek) Yasası kapsamına giren küçük balıkçı gemileri sicili kayıtlı gemi sahibi mesleki balıkçılara Bakanlık tarafından yıllık P oranını geçmeyecek bir sosyal sigorta prim desteği ödemesi yapılacak. Balon balıklarını (Torquigener flavimaculosus arı\ benekli balon balığı hariç) Hayvancılık Dairesine teslim eden izinli balıkçılara ise balık başına 8 TL destekleme ödemesi yapılacak ancak bir balıkçı en fazla 3 bin adet balon balığı için destek alabilecek.

– Bitkisel üretim destekleri

Bitkisel üretim destekleri kapsamında, tahıl alanlarına (arpa, buğday, yulaf, tirtikale, çavdar, vb) ve nadas alanlarına, Genel Tarım Sigortası Fonu kapsamına giren beyanlar ve yapılan kontroller sonucu ödenmesi uygun olan alanlar dikkate alınarak, 4 bin dönüme kadar olan alanlar için dönüm başına 100 TL ödeme yapılacak.

Hububat (hasıllık, silaj, sano) ve baklagil (adi fiğ, mürdümük vb) alanlarına, Genel Tarım Sigortası Fonu kapsamına giren beyanlar ve yapılan kontroller sonucu ödenmesi uygun olan alanlar dikkate alınarak, dönüm başına 130 TL ödeme yapılacak. Ancak yüzde 70 ve üzeri kuraklığa giren bölgelerde bu kapsama giren ödemeler 100 TL olarak uygulanacak.

İthali yapılan, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığının onaylayacağı sertifikalı tahıl ve baklagil tohumlukları için kilogram başına 1 TL olarak hesaplanacak ve ithalatı yapan firmaya ödenecek.

Üretim sezonunda veya çok yıllık olarak üretilen sulu yem bitkisi ekimi yapan çiftçilere ise tek yıllık dönüm başına 180 TL, çok yıllık dönüm başına 220 TL destekleme ödemesi yapılacak.

Konvansiyonel narenciye ekim alanlarına yönelik olarak üreticilere 1-5 dönüm arası için dönüm başına 520 TL ve 5 dönüm ve üzeri için dönüm başına 650 TL; çok yıllık meyve ağaçları için dönüm başına 300 TL ödenecek. Ayrıca, üretim sezonunda üretilen patateslerin desteklenmesine yönelik dönüm başına 300 TL destek verilecekken, sebze alanlarının desteklenmesine yönelik dönüm başına 260 TL verilecek.

Organik tarım ve iyi tarım uygulamaları yapan çiftçilere de üretim sezonunda üretilerek satışı yapılan ürünler için 30 TL ile bin 500 TL arasında destekleme ödemesi yapılacak.

Advertisement

GÜNDEM

Liman’da Ziynet Sali coşkusu

Published

on

Pop müziğin sevilen isimlerinden Ziynet Sali, memleketi Kıbrıs’ta hayranları ile hasret giderdi. Geçtiğimiz Cumartesi akşamı Liman Hotel By Merit’te sahneye çıkan Ziynet Sali, büyük ilgi gördü. Sevilen şarkılarını ve hayranlarından da gelen istek şarkıları seslendiren sanatçı, performansı ile konukları coşturdu. Dillerden düşmeyen hit şarkıları, sahne coşkusu ile büyük beğeni toplayan Sali, kendisini dinlemeye gelen sevenleriyle şarkı aralarında keyifli sohbetler yapmayı da ihmal etmedi. Misafirlerin büyük beğenisini toplayan Ziynet Sali, bir Kıbrıs’lı olarak Girne’de olmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu dile getirdi.

Continue Reading

GÜNDEM

“7.5 Milyon Euro’nun karşılığında ne verildi?”

Published

on

İş insanı Zeki Ziya, ülkede tartışma konusu olan “Mavi Girne Havayolu” hakkında “KKTC’ye yüzde 25 hisse verilmiştir. 30 milyonluk bir şirketten 7,5 milyon Euroluk bir karşılıktır. Bu hisse neye karşılık verildi? Bunun açıklanması topluma bir borçtur” dedi

 

 

 

 

İş insanı Zeki Ziya, Gündem Kıbrıs Web TV’de Çiğdem Aydın’a çok önemli açıklamalarda bulundu…

Kıbrıslı Türk İş insanı Zeki Ziya, son günlerde tüm ülkenin tartıştığı “Milli havayolu Mavi Girne Havayolu” hakkında görüşlerini dile getirdi.

Ziya, “Mavi Girne Hava yolu hakkında yapılan açıklamalar yeterli değildir. Milli kelimesinin tanımının ne olduğunu sormak lazım. Mevcut şirketler milli değil mi? Öncelikle bu milli tanımından vazgeçmek gerekiyor. Bir havayolu şirketinin hangi ülkenin havayoluna kaydı varsa o ülkenin havayoludur. Türkiye Cumhuriyetinin diğer havayolu şirketleri gibi bu da Türkiye’nin şirketidir. Bu ancak bir iştirak olarak tanımlanabilir bunun başka bir açıklaması yoktur. Eğer buradan bir hisse alıyorsanız bunun iştiraki olur. Yapılan açıklamalara göre KKTC’ye yüzde 25 hisse verilmiştir. 30 milyonluk bir şirketten 7,5 milyon Euroluk bir karşılıktır. Bu hisse neye karşılık verildi? Bunun açıklanması topluma bir borçtur” dedi.

Ziya, “Bu ülkeye yeni havayolu şirketleri kesinlikle girmelidir. Rekabetin artması uçak bileti fiyatlarına yansır ve bu sonrasında topluma yansır. Rekabet bu topluma fayda sağlar ama rekabet ortamı yaratırken birine ayrıcalık tanımamak gerekir” ifadelerini kullandı.

Havacılık sektörünün çok büyük yatırımlar gerektirdiğinin altını çizen Kıbrıslı Türk iş insanı Zeki Ziya, “Piyasadaki oyunculardan biri senin şirketini yönetecekse bu iş olmaz. Bir şirketin kurulup devam etmesi için 2 yıllık zarar finansman kaynağını da belirlemeniz gerekir. Daha önce bizim iş insanlarımız bir şirket kurmaya niyetlendi ancak THY yöneticileri ile yapılan toplantıda dediler ki 2 yıl 65 milyon dolar zarar bütçesi olması gerekir.  Bunu duyunca çil yavrusu gibi dağıldılar. Şimdiki şirket de sıfırdan girecek ve piyasada yer sağlamak için mücadele edecek. Şirketi başlatmak için harcayacağınız para 30 milyon Euro civarında bir paradır. Bu işin devamı için eşit şartlarda mücadele edecekseniz eğer 150-200 milyonluk Euroluk bir zarar bütçesini karşılamanız gerekir. Eğer yüzde 25 bir hisseniz varsa, bu da 50 milyon Euro’luk bir ücrete denk gelir. Devlet olarak bunu nasıl ödeyecekseniz? Eğer siz bu şirkete bir ayrıcalık tanırsanız, piyasadaki diğer şirketler rekabet kuruluna gider” uyarısında bulundu.

‘Kaynak yok’ söylemlerini eleştiren Zeki Ziya, inşaat sektöründen çarpıcı bir örnek verdi, ‘tek bir şirketin devlete olan vergi borcu 45 milyon sterlindir’ dedi.

Ziya şöyle devam etti:

” ‘Bizim bütçe açığımız var’ diyorlar. Sadece satılan malların tapularından alacakları harçlar, bütçe açığını 10 katıyla karşılar. Bu ülkede şirket vardır, bölgesinin en büyük satıcılarındandır. 7- 8 bin konut satmıştır, 2 bin tanesinin borcu bitmiştir, Buna rağmen bırakın tapu vermeyi, tapu vermek için müracaatı yoktur Tapu Dairesi’ne. Bunun hesabını yaptım verdim. Tek bir şirketin 2 bin konut üzerinden devlete ödemesi gereken tapu harcı, KDV ve stopaj olarak borcu 45 milyon sterlindir. Adam devlete ödemediği 45 milyonla adayı satın almaya çalışır ve Kıbrıslı değildir bu insanlar. Sonradan vatandaşlık verilmiş başka ülke vatandaşlarıdır. Bu başlı başına bir konudur. Müteahhitlerin kendi hesaplamaları tüm herşey toplandığında 950 milyon sterlin civarındadır. Sizin bütçeniz nedir? Sizin paranız orada durur ne almıyorsunuz? Ülke uçar bu paralarla. Ama ülke alacağına sadece şahıslar uçar. Alın size kaynak, hadi hodri meydan.”

Continue Reading

GÜNDEM

3 Yasa tasarısı geri çekildi

Published

on

Cumhuriyet Meclisi gündemine sunulan ve Resmi Gazete’nin 23 Eylül tarihli sayısında yayımlanarak halkın bilgisine getirilen üç yasa tasarısı geri çekildi.

Resmi Gazete’nin dünkü duyuruya göre Vergisi (değişiklik) Yasa Tasarısı, Şans Oyunları Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve Şans Oyunları (değişimlik) Yasa Tasarısı Başbakanlığın 24 Eylül 2022 yönetmeliği ile İçtüzüğün 88’inci üzerinden geri çekim görüntüleri.

Continue Reading

Facebook